Szlakiem najlepszych szynek hiszpańskich

Świnie Iberyjskie, czystej rasy,  hodowane są głównie w okolicach Salamanki, Kordoby, Huelvy i na terenie Extremadury.  Są to rozległe obszary pastwisk obfitujących w żołędzie, ulubione pożywienie tych zwierząt w okresie od lata do późnej jesieni. Ten okres intensywnej hodowli, na bazie darów natury nosi nazwę “Montanera”.

Szlakiem szynki iberyjskiej

Prowincja Salamanka: Właśnie tu w okolicach Guijuelo produkuje się najbardziej prestiżową szynkę. Nazwa Guijuelo to symbol produktów najwyższej jakości. Wyróżniają się one wyjątkowo delikatnym, słodkawym smakiem ze względu na mniejszą zawartość soli.

Prowincja Kordoba: Dolina Pedroche (Valle de los Pedroches) to obszar należący do Sierra Morena. Ciekawostką jest fakt, że Arabowie, którzy zajmowali te tereny przez ponad 700 lat, aż do końca XV wieku, nazywali ją Doliną Żołędzi.

Prowincja Caceres y Badajoz: na nie przemierzonych pastwiskach Extremadury, Rzymianie już ponad 2000 lat temu rozpoczęli produkcję szynek tradycyjną metodą suszenia, czyli dojrzewania, według dzisiejszej terminologii. Nikogo nie powinno dziwić, że ten system po udoskonaleniu rasy i samej procedury, daje tak dobre rezultaty smakowe.

Prowincja Huelva: Na górzystych stokach Sierra Huelva wykorzystuje się z sukcesem czynniki ekologiczne gwarantujące obfite naturalne wyżywienie świń, w połączeniu z nowoczesną technologią i wieloletnim doświadczeniem hodowców. W ten sposób uzyskano niepowtarzalny produkt o charakterystycznym, intensywnym smaku i kolorze.

 

Publicado en Szynka z Hiszpanii y etiquetado , , , , .