Prezentacja wina

Jakie wino pasuje do danej potrawy?

“Santé!” Tak mówią Francuzi, gdy wznoszą toast. “Na zdrowie!” w tłumaczeniu, co nieomylnie oznacza korzyści zdrowotne związane z piciem wina. Nic dziwnego, że we Francji, Hiszpanii i we Włoszech atak serca nie jest tak częsty, jak w krajach, w których spożywa się mniej wina.

Chcielibyśmy zaproponować Państwu bardzo praktyczny temat: Jakie wino pasuje do danej potrawy?: Czy kiedykolwiek staneliście przed tym problemem? Siedzimy w restauracji przed kartą win, zaskoczeni różnorodnością nazw i gatunków jakie nam proponują. Pytanie brzmi: Które wino może pasować do wybranego przeze mnie dania?

Nie martwcie się! To często się zdarza. Poniższa wskazówki powinny wyjaśnić niektóre wątpliwości. Ostatecznie liczy się tylko jedno: nasze własne wyczucie smaku. Postępując zgodnie z tymi prostymi zasadami łatwiej nam będzie znaleźć odpowiednie wino do każdej potrawy. Oto podstawowe reguły, które pomogą nam w wyborze. 

Jakie wino pasuje do danej potrawy?

Jakie wino pasuje do danej potrawy?

TRZEBA ZAPREZENOWAĆ WINO W JAK NAJLEPSZYM ŚWIETLE Ważną zasadą jest, aby najpierw przedstawić najlepsze cechy wybranego wina. Czerwone wino o bogatym garbniku może smakować jak sałatka owocowa w połączeniu z odpowiednim jedzeniem. Skoncentruj się na właściwościach wina, które chcesz wypić i upewnij się, że wino prezentuje się w najlepszym świetle, zamiast konkurować z jedzeniem.

GORZKIE Z GORZKIM NAWZAJEM POTĘGUJA SWÓJ SMAK, WOBEC TEGO NIE POWINNO SIĘ ŁĄCZYĆ GORZKAWYCH POTRAW Z BARDZO WYTRAWNYM CZERWONYM WINEM. Ponieważ nasz zmysł smaku jest bardzo wrażliwy na gorycz, nie należy podawać gorzkiego jedzenia z czerwonym winem zawierającym garbniki. Rukola z Brodeaux wzmocni gorzki smak w ustach. Aby uzyskać dobre połączenie jedzenia z tym winem, nalezy wybierać to co tłuste, słone i mięsiste.

WINO POWINNO BYĆ SŁODSZE NIŻ POTRAWA, PONIEWAŻ JEŚLI DANIE JEST BARDZO SŁODKIE, WINO SMAKUJE GORZKO I KWAŚNO. Upewnij się, że wino jest słodsze niż jedzenie I wtedy masz prawidłowe dopasowanie obydwu elementów. Jeśli jedzenie jest słodsze, wino wydaje się kwaśne, albo nawet gorzkie. Dlatego często zaleca się na deser słodką sherry lub porto.

WINO POWINNO BYĆ KWAŚNIEJSZE NIŻ JEDZENIE, BO INACZEJ JEGO SMAK ODBIERAMY JAKO PROZAICZNY I MONOTONNY. Na przykład, do sałatki wolimy wypić wytrawnego Rieslinga, niż białe wino o posmaku owocowym.

JEŚLI WINO WYTRAWNE PODAJEMY  Z PRODUKTAMI ROLNYMI, TAKIMI JAK NA PRZYKŁAD GRZYBY, TO JEGO SMAK WYDAJE SIĘ DUŻO DELIKATNIEJSZY. Wiele czerwonych win ma silny, ziemisto-drzewny smak. Jeśli połączymy je z żywnością taką jak grzyby, wydają się on o wiele bardziej owocowe i prezentują swoje najlepsze atuty.

Niech Państwo spróbują sprawdzić w praktyce nasze zalecenia, ale jeśli Was nie przekonają, nie trzeba  się tym przejmować. Zapomnijcie o zasadach i rozsmakujcie się  w posiłku zgodnie z własnymi preferencjami. Dziś można nawet jeść ryby z czerwonym winem, nie musząc się wstydzić. Chociaż stare powiedzenie “białe wino do ryb i czerwone wino do mięsa” nadal ma swoją rację bytu.

Jesli chodzi o wybór win jakie możemy zaoferować, w naszym sklepie internetowym jest on bogaty.

Publicado en Szynka z Hiszpanii.