Z jednej strony mamy "fois gras"

Pasztety: różnice i podobieństwa

Uwielbiamy przekąski, zakąski, przystawki i tapas. A Państwo co na ten temat myślą? Wybrać się na tapas, aby napić się wina lub piwa i móc spróbować czegoś pysznego, to jedna z największych przyjemności. Nadejście zimy oznacza wiele przeróżnych okazji i uroczystości, które czekają nas w tym okresie. Będziemy odwiedzać znajomych i przyjmować gości. Właściwie dobrane przekąski mogą być tajemnicą sukcesu na naszym przyjęciu.

Z jednej strony mamy "fois gras"

Z jednej strony mamy “fois gras”

Pasztet i “foie gras” to niezawodne rozwiazanie, które można wykorzystać jako przekąskę, albo w celu uatrakcyjnienia dania jakie stawiamy na naszym stole. Tu pojawia się pytanie … pasztet, czy “foie gras”? Niewykluczam, ze Państwo doskonale znają zróżnice między jednym i drugim produktem. ale w naszej praktyce często zauważamy, że nie są one wystarczająco znane innym konsumentom, kiedy stają przed takim wyborem. Jeśli chcecie poznać nasz punkt widzenia, proszę czytajcie dalej. Może nasze wyjaśnienia pomogą  przygotować oryginalne przekąski i dania. 

Z jednej strony mamy “fois gras”. Na ten produkt składa si ę przede wszystkim gęsia lub kacza wątróbka. Drób musi być wcześniej przekarmiony, aby jego wątroba urosła jak największa. W procesie produkcji, wątróbka nie jest mieszana z innymi składnikami, ale poddawana działaniu wysokiej temperatury w celu zachowania jej typowej konsystencji.

Ten przysmak, tak znany i ceniony we Francji, zawiera dwa razy więcej żelaza niż inne pasztety i proporcjonalnie większa ilość witaminy A. Z tych powodów bardzo korzystnie wpływa na zwiększenie naszej naturalnej odporności.  

Z drugiej stronie mamy pasztet

Z drugiej stronie mamy pasztet

Z drugiej stronie mamy pasztet, który jest pochodną mięs różnych gatunków. Może być wytwarzany w połaczeniu wielu rodzajów mięsa: wątroby wieprzowej, mięsa cielęcego i królika, lub zajaca, jak również odpowiednich ziół i przypraw. Ten produkt jest bardziej popularny, jako że jego składniki są łatwiej dostępne. Zawiera wystarczającą ilość witaminy A, a różnorodne smaki i delikatna konsystencja sprawiają, że przypada do gustu zarówno dorosłym jak i dzieciom. 

Niezależnie od tego jak bardzo podobne mogą sie wydawać obydwa te przysmaki, jeśli chodzi o ich wygląd i konsystencję, istnieją  między nimi istotne różnice. Koniec końców jeden i drugi idealnie nadają się na każdą okazję, każdą porę roku i każdy posiłek. Jeśli Państwo bardziej sobie cenią właśnie “foie gras”, polecamy naturalny pasztet z kaczki marki Más Parés.

Publicado en Szynka z Hiszpanii.